خانه / سقط جنین / سقط جنین و انواع آن

سقط جنین و انواع آن

سقط جنین، به معنای پایان یافتن بارداری در هر مرحله ای که زندگی نوزاد در جریان است یکی از موضوعات اجتماعی است که در جوامع مختلف بشری دیدگاه های مختلفی در مورد آن وجود دارد. قوانین اکثر کشورهای به دلایل مذهبی و جمعیتی سقط جنین را ممنوع دانسته و قوانین برخی دیگری از کشورها جهت پیشگیری از ازدیاد جمعیت آنرا به طور مطلق آزاد اعلام نموده و برخی از کشورها نیز با در نظر داشتن ملحوظاتی با سقط جنین مشروط اعلام موافقت نمودند و به زنان اجازه می دهند در شرایط خاص و ضروری جنین خود را سقط نمایند. تنظیم خانواده ، پیشگیری از آسیب وارده به مادر یا جنین یا کل جامعه ، گریز از بارداری ناخواسته، پنهان ساختن روابط نامشروع ، تجاوز به عنف از علل شایع اقدام به سقط جنین می باشند. در دین مبین اسلام حیات موهبت الهی است و از حقوق اساسی انسان محسوب می شود. از دیدگاه مراجع شرعی و قانونگذاری سقط جنین تنها در جهت پیشگیری از آسیب های قطعی وارده به مادر یا جنین یا کل جامعه جایز شمرد شده و در غیر از این مورد جرم بوده و مجازات دارد.

سقط جنین چیست؟

سقط خودبخودی فرآیندی طبیعی است که در بارداری ناموفق پیش می آید. اما سقط القا شده ممکن است به علت استفاده از دارو یا دیگر مواد یا عمل جراحی که باقی مانده محتویات رحمی را پاک سازی می کند اتفاق افتد. برای دو سوم از زنان جهان سقط جنین قانونی میسر است. با این حال برخی کشورها همچنان از قوانین محدود کننده سقط استفاده می کنند. در ایالات متحده امریکا طی سه ماهه اول حاملگی، انجام سقط بنا به درخواست مادر مجاز است ولی در حالات دیگر، قوانین انجام آن توسط ایالت به طور جداگانه مشخص می شود.

 

انواع سقط جنین

اگر مقدار کم یا بدون درد خونریزی ، گردن رحم بسته و جنین با ضربان قلب در رحم وجود دارد، تهدید سقط جنین محسوب میشود. اکثر بارداری ها با خونریزی در اوایل، اما به همراه ضربان قلب قابل تشخیص جنین، ختم به خیر خواهند شد.
سقط جنین زمانی اجتناب ناپذیر است که خونریزی و گرفتگی (اسپاسم) با دهانه رحم باز، در دوران بارداری رخ دهد.
سقط جنین ناقص یا ناکامل به این معناست که سقط جنین رخ داده است، اما تمام محصولات حاملگی خارج نشده است.
سقط جنین کامل به این معناست که همه محصولات حاملگی از بدن خارج شده است.

انواع سقط جنین
سقط جنین عمدی به معنای ختم حاملگی با دارو با عمل جراحی قبل از زمانی است که جنین بتواند زنده متولد شود این سقط به دو دسته تقسیم می شود:

 

١- سقط غیر قانونی

سقط جنین در قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۲۲ آمده که مقرر میدارد: « هر کس عالما عامدا به واسطه ضرب یا اذیت و آزار زن حامله، موجب سقط جنین وی شود علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص حسب مورد به حس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد. همچنین در ماده های ۶۲۳ و ۶۲۴ و ۷۱۵ و ۴۸۷ آمده و در ماده ۴۸۷ قانون مجازات اسلامی دیه سقط جنین را بیان می دارد. (قانون مجازات اسلامی)

 

۲- سقط درمانی

از آنجایی که سقط جنین در بعضی موارد جهت پیشگیری از صدمات جدی یا دائمی به مادر یا جهت حفظ زندگی یا سلامت مادر قابل اجرا است لذا سقط جنین عمدی از سال ۱۹۷۳ تاکنون مرجعیت پیدا کرده است.
سقط درمانی یکی از انواع سقط جنین عمدی بوده که به منظور حفظ سلامت مادر در موارد ذیل انجام می شود:

  • ١- زمانی که ادامه حاملگی زندگی مادر را به مخاطره می اندازد یا شدیدا به سلامت او صدمه وارد می کند.
  • ۲- زمانی که ادامه حاملگی منجر به تولد نوزادی با ناهنجاری های فیزیکی شدید یا کندذهنی می گردد.

سقط جنین غیرقانونی در واقع سقط جنین هایی است که توسط افراد غیر مسئول از جمله پزشک یا ماما و به صورت غیرقانونی و توسط شخصی انجام می گیرد که مورد تأیید قانون کشور نیست. این گونه سقط ها اغلب با عفونت، خونریزی شدید، و نارسایی کلیه همراه هستند و می تواند منجر به مرگ مادر شود.

 

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

درباره ی توکل

خانم توکل فروش قرص سقط جنین سایتوتک اصل ۰۹۳۳۵۰۳۲۱۰۷ با ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

اثر قرص راکوتان در سقط جنین

اثر قرص راکوتان در سقط جنین

اثر قرص راکوتان در سقط جنین راکوتان از مشتقات دارویی ویتامین A است. دریافت بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با خانم حسینی کلیک کنید