خانه / سقط جنین / سقط جنین مکرر دلایل و درمان

سقط جنین مکرر دلایل و درمان

سقط جنین مکرر چیست؟

قط مکرر به صورت ۳ بار یا بیشتر از دست دادن محصول حاملگی به‌طور پیاپی، در سه ماهه ی اول بارداری تعریف می‌شود.

سقط خود به خودی شایع ترین عارضه بارداری است وبرای زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند، استرس‌های روحی فراوانی ایجاد می‌کند. حدود ۱۵ درصد بارداری‌هایی که از نظر کلینیکی تشخیص داده می‌شوند در نیمه اول بارداری سقط می‌شوند.

 

انواع سقط مکرر

اولیه در این حالت هیچ گاه بارداری موفقیت‌آمیز روی نداده است.
ثانویه در این حالت پس از یک تولد زنده سقط‌های مکرر روی می‌دهد.

سقط جنین مکرر

دلایل سقط جنین مکرر

اختلالات کروموزومی

شایع‌ترین دلیل برای رخ دادن سقط‌جنین که در حدود ۶۰ درصد از سقط جنین ها را شامل می شود اختلالات کروموزومی است و این مشکل زمانی رخ می دهد که تخمک و اسپرم به یکدیگر می رسند ولی یکی از کروموزوم ها معیوب می شود. جنینی که به این طریق به وجود می آید دارای اختلال کروموزومی است و بارداری به سقط منجر خواهد شد. همانطور که می دانید کروموزوم ها ، ساختارهای کوچکی هستند که در داخل سلول های انسان وجود دارند و مسئولیت آنها حمل ژن ها است . به طور کلی بدن انسان دارای ۲۳ جفت کروموزوم است که یکی را از مادر و دیگری را از پدر می گیرد.

اختلالات تیروئید

اختلال تیروئید یا هیپوفیز کم یا بیش از حد بالا ، باعث ناباروری یا ایجاد سقط مکرر می شود. وب سایت کلینیک نازایی Malpani توضیح می دهد که در مواردی که عملکرد تیروئید زن کم است، بدن او سعی خواهد کرد با تولید هورمون هایی که در واقع می توانند تخمک گذاری را سرکوب کنند، آن را جبران کند ؛ برعکس، یک تیروئید که هورمون های زیادی تولید می کند می تواند با توانایی استروژن برای انجام کار خود مقابله کند و با ایجاد رحم نامطلوب برای لانه گزینی منجر به خونریزی غیر طبیعی در رحم شود.

زنان مبتلا به دیابت باید به پزشک یا متخصص غدد درمانی ، برای کنترل قند خون خود مراجعه کنند ، دیابت وابسته به انسولین اگر کنترل نشود در سه ماهه اول ممکن است منجر به افزایش میزان سقط جنین و همچنین افزایش خطر ابتلا به نقص مادرزادی شود. بنابراین اگر دچار دیابت هستید، بهتر است قبل از اینکه باردار شوید برای بررسی سلامت خود، به دکتر مراجعه کنید ، نکته حائز اهمیت این است که اختلالات مزمن از جمله دیابت، کم کاری تیروئید، فشار خون بالا و بیماری های خود ایمنی باید قبل از بارداری کنترل شوند ،در واقع باید گفت مراقبت از طرف یک پزشک در اوایل بارداری، کلید موفقیت بارداری در زنان مبتلا به بیماری های مزمن است.

 

شیوه زندگی

بعضی از عادات نادرست در زندگی مانند مصرف مواد مخدر، مصرف الکل در دوران بارداری و سیگار کشیدن باعث بروز سقط جنین و از دست دادن حاملگی در دوره های اولیه می شوند. حفظ سلامتی که باعث بارداری سالم شما می شود می تواند به کاهش خطر ابتلا به سقط جنین کمک کند. یکی از متخصصین می گوید :” نیمی از حاملگی ها بدون برنامه ریزی اتفاق می افتد و این به این معنی است که زنان اغلب برای بارداری مناسب نیستند، بسیاری از زنان ، تا چند هفته اول متوجه نمی شوند که باردار هستند و آن زمان، نخاع جنین در حال شکل گرفتن است بنابراین آماده شدن برای بارداری با تغییر رژیم غذایی و ورزش، محدود کردن استرس، کنترل اختلالات مزمن پزشکی و شروع به مصرف ویتامین های مورد نیاز ، برای همه حاملگی ها ایده آل است.

دلایل سقط جنین مکرر

عوارض فیزیکی

عوارض فیزیکی کم‌تر شایع است ، اما هنوز اتفاقات قابل‌توجهی از سقط‌جنین می‌تواند ناشی از مشکلات جسمی مادر، مانند ناهنجاری های رحمی از جمله پولیپ و یا ناتوانی سرویکس باشد. با این حال، در بسیاری از موارد، تلفات به علت یک عارضه فیزیکی در دوره های دوم یا سوم بارداری به وقوع می پیوندد.

 

اختلالات لخته شدن خون

مانند اختلالات فیزیکی، سقط ناشی از اختلالات لخته شدن خون نیز نادر است، اما با این حال باز هم ممکن است اتفاق بیفتد.

 

اختلالات خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی یک موضوع گسترده در بین متخصصین مراقبت های بهداشتی زنان است، چرا که هنوز در مورد نقش آنها در رخ دادن سقط جنین بحث می شود . برخی اختلالات خود ایمنی نقش مهمی در سقط جنین، به ویژه در سقط جنین مکرر دارند، ساده ترین راه برای درک آن این است که “بدن بارداری را قبول نمی کند.”برای مثال لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که می تواند منجر به افزایش میزان سقط جنین شود و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن قادر به ایجاد تمایز بین سلول‌های سالم بدن و مهاجمان خارجی نباشد که در این حالت بدن به سلول‌های خودی حمله می‌کند.

 

مقالات سقط جنین پربازدید

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپرستول

خرید اینترنتی قرص سقط جنین

درمان سقط مکرر

درمان سقط مکرر از طریق هیستروسکوپی

وقتی خانمی با سابقه دو یا سه بار سقط به پزشک مراجعه می‌کند پزشک باید برایش آزمایشات خاصی درخواست کند. از جمله بررسی‌های هورمونی، بخصوص هورمون تیروئید ضروری است. همچنین معاینه و بررسی از نظر وجود عفونت‌ها، درخواست عکس رنگی از رحم، بررسی ژنتیک زن ومرد از نظر وجود مشکلات کروموزومی و برخی بررسی‌های دیگر لازم است .

اگر در عکس رنگی مشکلاتی در رحم خانمی که دچار سقط مکرر می‌شود،دیده شود و این مشکلات مربوط به حفره داخلی رحم باشد پزشک روشی به نام هیستروسکوپی به کار می‌برد.

به این معنی که در اتاق عمل و زیر بیهوشی با دوربین مخصوص داخل رحم را مشاهده واشکالات آن را برطرف می‌کند.

این اشکالات می‌تواند پولیپ، دیواره (سپتوم) فیبروم یا هرگونه نامنظمی در داخل اندومتر(دیواره داخلی رحم) باشد.

یکی دیگر از مشکلات رحم که منجر به ضخیم شدن دیواره عضلانی رحم وسقط می‌شود آدنومیوز است. در این حالت به علت ضخیم شدن بیش از حد عضلات رحم، خونرسانی به لایه داخلی رحم مختل وجنین سقط می‌شود.

باورهای نادرست درباره سقط جنین

باورهای نادرست درباره سقط جنین

اگرچه لکه بینی می‌تواند یکی از علائم سقط جنین باشد، ولی هر لکه بینی‌ای نشانه سقط جنین نیست. با این حال خونریزی حتی به میزان کم در بارداری طبیعی نیست و زنگ خطر محسوب می‌شود و حتما باید به پزشک مراجعه کرد. تا وقتی فقط خونریزی وجود دارد و دهانه رحم بسته است (حتی در صورت درد) این وضعیت تهدید به سقط نامیده می‌شود که ممکن است به سقط جنین بینجامد یا با درمان یا بدون درمان برطرف شود وحاملگی ادامه یابد.

معاینه واژینال و سونوواژینال حتی در تهدید به سقط ممنوع نیست و باعث سقط جنین هم نمی‌شود.

استراحت مطلق هیچ تاثیری در پیشگیری از سقط ندارد و با افزایش میزان انعقادپذیری خون وافزایش احتمال لخته شدن خون در اندام‌ها می‌تواند سبب ایجاد شرایط بسیار خطرناکی شود. به همین دلیل استراحت مطلق به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در مورد استراحت نسبی هم هنوز مطالعات کاملا آن را تائید نکرده‌اند، ولی عاقلانه به نظر می‌رسد فردی که سابقه سقط جنین دارد یا علائم سقط جنین دارد از کارهای سنگین اجتناب کند واستراحت نسبی داشته باشد.

درباره ی توکل

خانم توکل فروش قرص سقط جنین سایتوتک اصل ۰۹۳۳۵۰۳۲۱۰۷ با ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

بیماری سلیاک باعث سقط جنین و ناباروری میشود؟

بیماری سلیاک  باعث سقط جنین و ناباروری میشود؟       زنانی که به بیماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با خانم حسینی کلیک کنید
شروع چت
خرید و مشاوره د واتساپ
سلام توکل هستم
جهت خرید قرص سقط جنین و مشاوره در واتساپ در خدمتتون هستم.