خانه / سقط جنین / سقط به روش کورتاژ بهمراه عوارض ومراقبت

سقط به روش کورتاژ بهمراه عوارض ومراقبت

سقط به روش کورتاژ بهمراه عوارض و مراقبت

 

سقط به روش کورتاژ بهمراه عوارض و مراقبت

 

حتما تاکنون اسم عمل کورتاژ به گوش شما بانوان خورده است و حتی بعضی از شما ممکن است ترس زیادی نسبت به آن داشته باشید. اکثر افراد فکر می کنند این عمل فقط برای سقط جنین است در حالی که این طور نیست و ممکن است گاهی از کورتاژ برای تشخیص مواردی مانند پولیپ،آندومتریوز، تعیین علت خونریزی ها و … نیز استفاده شود. در این مقاله می خواهیم کورتاژ را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا هم در صورت نیاز نگرانی کمتری داشته باشید و هم بدانید بعد از آن باید چه مراقبت هایی انجام دهید. با ما همراه باشید.

کورتاژ چیست؟

کورتاژ (D&C) یک عمل جراحی کوتاه است که در آن دهانه رحم گشاد می شود و از یک وسیله خاص برای تراشیدن پوشش ایجاد شده در رحم که به طور طبیعی تخریب نمی شود استفاده می کنند. آگاهی نسبت به آنچه قبل، در طی عمل و پس از جراحی اتفاق می افتد باعث کاهش نگرانی های شما می شود.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سقط جنین مشهد

خرید قرص سقط جنین اصفهان

انواع کورتاژ

همان طور که در مقدمه نیز گفتیم از کورتاژ برای موارد مختلفی استفاده می شود و به طور کلی این موارد به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

علت اول:

خارج کردن بافت های جفت در داخل رحم در طول یا بعد از سقط جنین. این کار از عفونت و یا خونریزی شدید جلوگیری می کند.

علت دوم:

تشخیص یا درمان خونریزی های غیر طبیعی رحم. کورتاژ به تشخیص یا درمان بیماری های رشد بافت غیر طبیعی در رحم مانند فیبروم ،پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک می کند. در این روش با استفاده از کورتاژ نمونه ای از بافت رحم برای بررسی سلول های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.

اگر بخواهیم به طور جزئی تر بگوییم کورتاژ برای خارج کردن چه نوع بافت هایی استفاده می شود می توانیم موارد زیر را نام ببریم :

خارج کردن بافت باقی مانده پس از سقط جنین برای جلوگیری از عفونت و خونریزی سنگین

خارج کردن بارداری مولار که در آن یک تومور به جای حاملگی طبیعی ایجاد شده است.

درمان خونریزی بیش از حد پس از زایمان با خارج کردن جفت که در رحم باقی مانده است.

خارج کردن پولیپ دهانه رحم یا رحم که معمولا غیر سرطانی(خوش خیم) هستند.

پزشک ممکن است D & C را همراه با عمل دیگری به نام هیستروسکوپی انجام دهد. در طی هیستروسکوپی، پزشک یک وسیله باریک را با چراغ و دوربین وارد واژن کرده و از طریق دهانه رحم به داخل رحم وارد می کند.

سپس پزشک پوشش رحم را روی صفحه نمایش مشاهده می کند، مناطق غیر طبیعی را بررسی می کند و اطمینان حاصل می کند که پولیپی وجود ندارد. در صورت نیاز پزشک از بافت های داخل رحم نمونه برداری می کند. در طی هیستروسکوپی، پزشک پولیپ رحم و تومورهای فیبروم را نیز همزمان با تشخیص از داخل رحم خارج می کند.

عمل کورتاژ چقدر طول میکشد؟

می توانید عمل کورتاژ را در مطب دکتر خود، کلینیک یا بیمارستان انجام دهید. کورتاژ معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا ۵ ساعت در مطب، کلینیک یا بیمارستان بمانید. قبل از کورتاژ، باید فرم رضایت نامه را امضا کنید و در خصوص سابقه پزشکی اطلاعات کامل خود را به پزشک بدهید. برای کاهش نگرانی در خصوص عمل از پزشک سؤال کنید.

اگر موارد زیر وجود دارد حتما به پزشک بگویید:

مشکوک هستید که حامله باشید.
شما به هر گونه دارو، ید یا لاتکس حساسیت دارید.
سابقه اختلالات خونریزی دارید یا داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید.
شما در این عمل بیهوش خواهید شد، پس نباید نسبت به آن ترسی داشته باشید

نوع بیهوشی بستگی به روش عمل دارد:

اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، طی عمل بیدار نخواهید شد.
اگر بیهوشی نخاعی یا اپیدورال (منطقه ای) استفاده شود، از کمر به پایین را حس نخواهید کرد.
اگر بیهوشی موضعی استفاده شود، بیدار خواهید بود و اطراف دهانه رحم بی حس خواهد بود.

قبل از انجام کورتاژ

قبل از کورتاژ، باید لباس مخصوص بیمارستان را بپوشید، و مثانه تان را خالی کنید.

در طول کورتاژ

در طی کورتاژ، به پشت دراز می کشید و پاها را بر روی رکابی مشابه آزمایش لگن و معایناتی که قبلا در مطب متخصص زنان انجام داده اید قرار می دهید. سپس دکتر یک اسپکولوم ( وسیله ای که به باز نگه داشتن دهانه رحم در طول درمان کمک می کند) را به داخل واژن وارد می کند و دهانه رحم را با گیره می گیرد. اگرچه در کورتاژ از سوزن یا برش استفاده نمی شود، اما پزشک دهانه رحم را با یک محلول ضد عفونی پاک می کند.

کورتاژ شامل دو مرحله اصلی است:

مرحله اول:

باز کردن دهانه قسمت پایین رحم (دهانه رحم) به منظور وارد کردن ابزار برای انجام عمل کورتاژ. پزشک ممکن است قبل از شروع یک لوله نازک (لامیناریا) وارد دهانه کند و یا قبل از انجام این عمل از دارو استفاده کند تا دهانه رحم را نرم کند تا راحت تر باز شود.

مرحله دوم:

این مرحله شامل برش پوشش رحم و برداشتن محتویات رحم با ابزار قاشق شکل (یک کورت) است. دکتر همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش هر ماده باقی مانده از رحم استفاده کند. این کار باعث گرفتگی عضلات می شود. نمونه بافت برداشت شده نیز برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

گاهی اوقات جراحی های دیگر همراه با کورتاژ انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است یک دستگاه باریک برای مشاهده داخل رحم وارد کند. تا علاوه بر کورتاژ بتواند موارد دیگر را به طور همزمان تشخیص داده و در صورت نیاز درمان کند.

عوارض انجام کورتاژ

پس از کورتاژ،مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارض جانبی و خطرات احتمالی وجود داشته باشد.

عوارض جانبی رایج عبارتند از:

گرفتگی
لکه بینی یا خونریزی خفیف
عوارضی مانند آسیب دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی بسیار نادر است.

اما در صورتی که علایم زیر را پس از کورتاژ داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی شدید یا طولانی یا لخته شدن خون
تب
درد
حساس شدن شکم
ترشحات بدبو از مهبل (واژن)

در موارد بسیار نادر، بافت زخم (چسبندگی) ممکن است در داخل رحم ایجاد شود. این بیماری (سندرم Asherman) باعث ناباروری و تغییر در جریان قاعدگی می شود. جراحی می تواند این مشکل را برطرف کند، بنابراین حتما هر تغییر غیر طبیعی قاعدگی را پس از کورتاژ گزارش دهید.

مراقبت های بعد از کورتاژ

– پس از کورتاژ، یک پوشش جدید در رحم ایجاد خواهد شد. دوره قاعدگی بعدی ممکن است در زمان همیشگی رخ ندهد و کمی دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد.

– تا زمانی که دهانه رحم به اندازه طبیعی خود برسد، باکتری ها به راحتی می توانند از واژن وارد رحم شده و باعث عفونت شوند. در این زمان هیچ چیزی وارد مهبل نکنید. در خصوص زمان مناسب برای نزدیکی جنسی یا استفاده دوباره از تامپون از پزشک بپرسید.

– پس از کورتاژ، باید به کمک فردی دیگر به خانه بروید. اگر از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، مدت زمان زیادی احساس خستگی می کنید و بعد از به هوش آمدن حالت تهوع و استفراغ دارید. با استراحت کافی شما می توانید پس از یک یا دو روز به فعالیت های منظم خود بازگردید. در عین حال، در خصوص محدودیت ها از پزشک خود بپرسید. همچنین ممکن است چند روز لکه بینی و گرفتگی عضلات داشته باشید. این حالت طبیعی است. ممکن است بخواهید از پد بهداشتی برای جلوگیری از کثیف شدن لباس زیر استفاده کنید و برای کاهش درد نیز می توانید مسکن مصرف کنید.

– طبق برنامه ای که پزشک به شما می دهد برای معاینه مجدد حتما مراجعه کنید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شده است، در خصوص زمان دریافت نتایج از دکتر بپرسید. نتایج معمولا ظرف چند روز به دست شما خواهند رسید.

آیا پس از سقط جنین کورتاژ نیاز است؟

– حدود ۵۰٪ از خانم هایی که سقط جنین دارند کورتاژ انجام نمی دهند. خانم ها می توانند در خصوص سقط جنین قبل از هفته دهم بارداری تمام مشکلات را به تنهایی حل کنند. پس از هفته دهم بارداری، سقط جنین به احتمال زیاد بصورت طبیعی ناقص خواهد بود و نیاز به کورتاژ دارد. انتخاب استفاده از کورتاژ یا فرایند طبیعی انتخاب شخصی است که بهتر است پس از صحبت با پزشک تصمیم گیری انجام شود.

– بعضی از خانم ها با سقط جنین در منزل راحت تر هستند. برخی معتقدند این مرحله قسمتی از فرآیند بهبود به حساب می آید. همچنین بسیاری از خانم هایی که سقط جنین دارند سابقه سوء تغذیه دارند و نمی خواهند عوارض ناشی از کورتاژ باعث مشکلات بعدی شود. برای اکثر سقط جنین های سه ماهه اول، سقط طبیعی مناسب تر است.

– برای برخی از خانم ها عواقب عاطفی انتظار برای سقط جنین طبیعی، بیش از پیش غیر قابل پیش بینی است و به سختی می توانند آن را مدیریت کنند. به همین دلیل نمی توانند این انتظار را تحمل کنند و بهبود برای آنها فقط با عمل کورتاژ امکان پذیر است.

– به طور کلی کورتاژ برای خانم هایی توصیه می شود که بعد از هفته ۱۰ تا ۱۲ بارداری سقط جنین یا بیماری داشته اند که نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

خطرات احتمالی چیست؟

خطرات مرتبط با بیهوشی مانند واکنش نامطلوب به دارو و مشکلات تنفسی
خونریزی شدید
عفونت در رحم یا سایر اندام های لگن
سوراخ شدن رحم
شكستن یا تضعیف دهانه رحم
زخم رحم یا زخم دهانه رحم که ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.

در چه شرایطی نمی توان از کورتاژ استفاده کرد؟

کورتاژ اغلب به عنوان درمانی برای مشکلات شناخته شده در رحم و در هنگام خونریزی های غیر عادی استفاده می شود. یک حالت سقط جنین ناقص یا حتی زایمان کامل است، که در آن، بافتی از جنین یا جفت در داخل رحم مانده باشد. اگر بافتی در رحم باقی مانده باشد خونریزی شدید اتفاق می افتد که می تواند باعث مرگ شود.

پزشک در صورت موارد زیر از انجام کورتاژ اجتناب می کند مگر ضروری باشد:

عفونت لگن:

در صورت داشتن عفونت، این احتمال وجود دارد که ابزار جراحی عفونت و باکتری را از واژن و دهانه رحم به رحم انتقال دهد .همچنین احتمال آسیب به بافت آلوده وجود دارد. به همین علت پزشک ممکن است تا زمان برطرف شدن عفونت به وسیله آنتی بیوتیک صبر کند.

اختلالات لخته شدن خون:

پزشکان به توانایی طبیعی بدن برای لخته شدن برای متوقف کردن خونریزی پس از کورتاژ توجه زیادی دارند. زنان با اختلالات لخته شدن خون مشخص معمولا این جراحی را انجام نمی دهند.

مشکلات پزشکی جدی:

برای مثال، در بیماران قلبی و ریوی بیهوشی عمومی و بعضی اوقات موضعی می تواند خطرناک باشد و پزشک نمی تواند از کورتاژ استفاده کند.

نکته مهم:

همان طور که گفتیم کورتاژ کاربردهای فراوانی در درمان های بیماری های مختلف دارد و در صورت توصیه پزشک برای انجام آن نباید نگران باشید. این عمل یک جراحی کوتاه مدت و آسان است که با بیهوشی انجام می شود و بعد از چند روز استراحت می توانید به راحتی به فعالیت های روزانه خود بازگردید در حالی که کاملا درمان شده اید و دیگر دچار خونریزی های شدید نخواهید شد. نکته مهم این است که حتما برای انجام این کار نزد یک پزشک مجرب و حاذق در انجام کورتاژ بروید تا دچار هیچ گونه عارضه جانبی نشوید.نظرات خود را در قسمت دیدگاه ارسال نمایید.

درباره ی mahtab

مطلب پیشنهادی

علت کمر درد و درمان پس از سقط جنین

علت  کمردرد و درمان پس از سقط جنین     ممكن است هميشه علت دقيق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با خانم حسینی کلیک کنید
شروع چت
خرید و مشاوره د واتساپ
سلام توکل هستم
جهت خرید قرص سقط جنین و مشاوره در واتساپ در خدمتتون هستم.