خانه / سقط جنین / دیدگاه در مورد سقط جنین

دیدگاه در مورد سقط جنین

تعریف سقط جنین

سقط جنین یعنی خاتمه دادن به حاملگی قبل از اینکه جنین قادر شود در خارج از رحم، به طور مستقل زندگی کند. در طول دوران بارداری ممکن است سقط جنین به صورت خود به خودی و بدون دخالت عوامل خارجی، نظیر دارو یا دخالتهای پزشکی، صورت گیرد که آن را سقط جنین غیرعمد یا خودبه خودی مینامند. گاهی نیز در طول دوران بارداری سقط جنین با دخالت عوامل بیرونی انجام می گیرد که آن را سقط عمد یا انتخابی می نامند. سقط جنین قانونی و غیرقانونی، زیرمجموعه سقط جنین عمد میباشد. سقط جنین قانونی عبارت است از سقطی که تحت شرایط قانونی و رسمی تعیین شده در کشور انجام شود (پرسات ۱۹۸۵ : ۱). سقطی که به طور کلی ممنوع بوده و اجازه آن به هیچ عنوان داده نشده است، سقط غیرقانونی نامیده میشود. این ممنوعیت شدید در ۷۳ کشور دنیا یعنی حدود یک چهارم کشورهای جهان اعمال میشود (دنی و مک نیکول ۲۰۰۳: ۵۳۱).

دیدگاه در مورد سقط جنین

دیدگاه در مورد سقط جنین

 

نظریه تقدس حیات

این دیدگاه، از کهن ترین دیدگاههای مربوط به سقط جنین است که تحت تأثیر آراء دینی و یا اخلاقی ابراز شده است. این ایده، که از حیات جنین انسان همواره باید محافظت کرد، به اوائل تاریخ حرفه پزشکی بازمی گردد. سوگند نامه بقراط چنین بیان میدارد: «من به خواهش اشخاص به هیچ کس داروی کشنده نخواهم داد و مبتکر چنین فکری نخواهم بود، همچنین وسیله سقط جنین را در اختیار هیچ یک از زنان نخواهم گذاشت» (تیلور، ۵۲۷: ۲۰۰۳ ).

این نظریه اصرار دارد که زندگی داتا محترم است و ما مجاز نیستیم آن را از بین ببریم. در نتیجه، همواره باید از حیات انسانی حمایت کرد. طرفداران نظریه تقدس حیات دو نتیجه از این ادعا می گیرند. اول آنکه؛ ارزش حیات برتر از تمامی ارزشهاست و هیچ ارزشی نمی تواند آن را کنار بزند و دوم آنکه، حیات همه انسانها ارزشمند است و هیچ حیات انسانی بر حیات انسانی دیگر از جمله حیات مادر بر زندگی جنین برتری ندارد (راسخ، ۱۳۸۸: ۱۸۳).

 

نظریه آزادی اراده

هسته اصلی ادعاهای طرفداران این نظریه در ارتباط با سقط جنین، آزادی اراده شخص باردار است، با این توضیح که تصمیم به حفظ کردن یا پایان دادن به زندگی جنین یک امر کاملا شخصی و خصوصی است و این مادر است که باید کاملا آزادانه در مورد بدن و زندگی خود تصمیم بگیرد. مخالفت با تصمیم مادر بنابر نظر آنان، معنایی جز نقض کنترل بر بدن و تجاوز به حقوق انسانی وی ندارد.

 

نظریه هویت ناطق

طرفداران این نظریه معتقدند که از یک سو نمی توان ادعای انسان بالنده را بی قیدوشرط پذیرفت و از دیگر سو نمیتوان ادعای آزادی مطلق اراده مادر را نیز صددرصد قابل دفاع دانست. افزون بر این، از بین بردن هر موجودی ممنوع نیست، بلکه همه مسئله این است که موجود صاحب حق نباید مورد تعرض واقع شود. می توان ادعا کرد که موجود محترم و هویت صاحب حق از نظر تمامی نظریه ها، مشخصا انسان است. با توجه به اینکه در بالفعل بودن جنین به عنوان یک انسان تردید جدی وجود دارد ولی این طور هم نیست که تا لحظه تولد، جنین، انسان نشده باشد. محور اصلی بحث به تعیین زمان یا مرحله ای برمی گردد که جنین در آن زمان به انسان تبدیل میشود تا از آن زمان به بعد اجازه نابودی یک شخص انسانی، حتی به دست مادر نیز داده نشود (همان، ۱۹۵). ادعای مذبور را میتوان در قالب این استدلال بیان کرد؛

  • کشتن شخص قتل است،
  • جنین در مرحله X شخص میشود
  • از مرحله X به بعد نباید جنین را سقط کرد

 

نظریه های فمینیستی

فمینیست ها معتقد به لغو کلیه محدودیت ها نسبت به سقط جنین و خواهان آزادی بی قید و شرط آن هستند. آنها با بیان دلایلی از جمله؛ حفظ حیات و سلامت مادر، کاهش مرگ و میر، جلوگیری از افزایش جمعیت، حق انتخاب زن، سقط جنین را ناروا به شمار نمی آورند. از نظر آنها جلوگیری از سقط جنین و نظارت بر آن، بخشی از ایدئولوژی جنسی در نظام مردسالارانه. سرمایه دارانه است. نگاه به سقط جنین در دیدگاه فمینیست سوسیالیست بر پایه دو اصل قرار دارد؛ اختيار تن خود را داشتن و تصمیم گیرنده بودن، چراکه تولیدمثل بیشترین تأثیر را بر زنان می گذارد (هام و گمبل، ۱۳۸۲ : ۲۲ و ۲۳).

 

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپرستول

 

درباره ی توکل

خانم توکل فروش قرص سقط جنین سایتوتک اصل ۰۹۳۳۵۰۳۲۱۰۷ با ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

چگونه سقط تهدید آمیز تشخیص داده میشود

 چگونه سقط تهدیدآمیز تشخیص داده میشود     اگر مشکوک به سقط جنین باشید ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با خانم حسینی کلیک کنید
شروع چت
خرید و مشاوره د واتساپ
سلام توکل هستم
جهت خرید قرص سقط جنین و مشاوره در واتساپ در خدمتتون هستم.